Wesprzyj

Wesprzyj nasze Projekty

Przemyslaw_Laskowski_IRID
Przemysław Laskowski
Fundraising
Masz pytania odnośnie naszych projektów ?

Dlaczego warto pomagać innym

Żyjemy w czasach, w których wiele osób skupia się głównie na swoich własnych potrzebach i interesach. Zatracamy umiejętność empatii i troski o innych. Jednakże bycie filantropem i wspieranie innych może przynieść wiele korzyści zarówno nam samym, jak i społeczności. Organizacje pozarządowe  takie jak nasz Instytut, odgrywają niezwykle ważną rolę w realizowaniu tych celów. W tym tekście przedstawimy kilka powodów, dla których warto być filantropem i wspierać ich działania.

Pozytywny wpływ na zdrowie
Pomaganie innym ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Badania wykazują, że osoby zaangażowane w działalność filantropijną są bardziej zadowolone i czerpią większą satysfakcję z życia. Pomoc innym pozwala nam na odkrycie własnych wartości oraz głębsze zrozumienie świata. Odczuwanie wdzięczności ze strony osób, którym pomagamy, sprawia, że czujemy się spełnieni i daje nam poczucie celu w życiu.
1
Rozwinięcie własnych umiejętności
Pomaganie innym ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Badania wykazują, że osoby zaangażowane w działalność filantropijną są bardziej zadowolone i czerpią większą satysfakcję z życia. Pomoc innym pozwala nam na odkrycie własnych wartości oraz głębsze zrozumienie świata. Odczuwanie wdzięczności ze strony osób, którym pomagamy, sprawia, że czujemy się spełnieni i daje nam poczucie celu w życiu.
2
Wpływ na zmiany społeczne
Bycie filantropem pozwala na rozwinięcie własnych umiejętności i zdobycie nowych doświadczeń. Praca w organizacjach pozarządowych wymaga współpracy, komunikacji i kreatywnego myślenia. Możemy nauczyć się zarządzania projektami, negocjacji oraz pracy w zespole. Często jest to również okazja do nawiązania nowych relacji i poznania interesujących osób o podobnych wartościach.
3
Wpływ na budowanie dochodów
Bycie filantropem wpływa na budowanie dochodów i zwiększa wartość społeczności lokalnej. Wielu ludzi i firm wybiera wspieranie organizacji pozarządowych jako sposób na społecznie odpowiedzialne inwestowanie swoich zasobów. Nie tylko poprawia to wizerunek marki, ale także przyciąga klientów i inwestorów z podobnymi wartościami. Przykładem może być współpraca z fundacją wspierającą ochronę środowiska, która może wpływać na pozytywny obraz firmy i przyciągać bardziej świadomych konsumentów.
4
Budowanie więzi społecznych
Wspieranie innych to sposób na budowanie więzi społecznych i wzmocnienie naszej wspólnoty. Wprowadzając pozytywne zmiany w życie innych osób, inspirujemy innych do działania. Poprzez dobrowolną pracę i pomoc możemy mobilizować naszych sąsiadów i współobywateli do wspólnego działania na rzecz dobra wspólnego. To właśnie skupienie się na wspólnych celach i wartościach tworzy podstawę do wzrostu siły i jedności naszego społeczeństwa.
5
Zmniejszenie podatku
przekazując środki na działalność organizacji pożytku publicznego masz możliwość zmniejszenia swojego podatku.
6

Korzyści wynikające z dobroczynności

Przekazując darowizny możesz uzyskać konkretne korzyści podatkowe. Zapraszamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi odliczania darowizn od podatku.

Podatnik, który w roku podatkowym przekazywał darowizny:
na cele:


  • określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele,
  • kultu religijnego,
  • krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi na podstawie ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi, w wysokości iloczynu kwoty rekompensaty
    określonej przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 tej ustawy i litrów oddanej krwi lub jej składników,
  • kształcenia zawodowego publicznym szkołom prowadzącym kształcenie zawodowe, o których mowa w art. 4 pkt 28a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, oraz
    publicznym placówkom i centrom, o których mowa w art. 2 pkt 4 tej ustawy
Możliwość odliczenia darowizn przekazanych na rzecz OPP nie jest uzależniona od posiadania przez obdarowanego statusu OPP w postaci koniecznego wpisu do KRS. Warunkiem wystarczającym jest samo prowadzenie przez ten podmiot działalności pożytku publicznego w zakresie zadań określonych w stosownych przepisach. Cele, wskazane w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego oraz wolontariacie to stosunkowo długa i pojemna lista. Do zadań publicznych, stanowiących działalność pożytku publicznego, należy m.in.: pomoc społeczna i działalność charytatywna, wspieranie postaw patriotycznych, równouprawnienie, nauka, edukacja, oświata i wychowanie, ochrona i promocja zdrowia, kultura i sztuka, porządek i bezpieczeństwo publiczne, wspieranie rodziny, wreszcie upowszechnianie kultury fizycznej i sportu. Z listy wskazanej w przepisach ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie każdy zainteresowany będzie w stanie wybrać cel, jaki zechce wspierać – mimo, że teoretycznie lista ta ma charakter zamknięty.
Aby darowizna mogła zostać odliczona od podatku, powinna być przekazana nie tylko na konkretne społecznie użyteczne cele, ale również konkretnej jednostce: organizacji pożytku publicznego. Organizacje takie, są organizacjami pozarządowymi. To osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia, a które:

  • nie są jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych,
  • nie działają w celu osiągnięcia zysku. Kwalifikowanymi podmiotami mogą być również:
  • osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego,
  • stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego,
  • spółdzielnie socjalne oraz
  • spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie .
Warunkiem jest jednak, że te podmioty nie działają w celu osiągnięcia zysku, a całość dochodu przeznaczają na realizację celów statutowych i nie przeznaczają zysku do podziału między swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.
Odliczeniu podlega kwota lub wartość przekazanej darowizny. Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług. Podatnik podatku VAT pomniejsza wartość brutto o tę część podatku naliczonego, którą ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny. Wartość darowizny nie może być wyższa niż wartość rynkowa. Darowizny na cele pożytku publicznego, na cele kultu religijnego, krwiodawstwa i kształcenia zawodowego podlegają odliczeniu w kwocie dokonanej darowizny, łącznie nie więcej jednak niż w wysokości stanowiącej 6% dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym.
Darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze kościoła podlegają odliczeniu w pełnej kwocie dokonanej darowizny. W przypadku darowizn na cele krwiodawstwa – przysługuje odliczenie w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew lub jej składniki, określonego odrębnymi przepisami.
Kwota przekazanej darowizny odliczana jest od:

  • dochodu – przez podatnika opodatkowanego według skali podatkowej (uzyskującego np. dochody z pracy, umowy zlecenia, działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych
  • przychodu – przez podatnika opodatkowanego zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (uzyskującego przychody z najmu prywatnego, z działalności gospodarczej bądź ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy.
Co do zasady podatnicy rozliczający się „liniowo” nie mają możliwości odliczenia darowizny od podatku z wyłączeniem tzw. „darowizn covidowych” oraz darowizny przekazane na kształcenie zawodowe publicznym szkołom prowadzącym kształcenie zawodowe, o których mowa w art. 4 pkt 28a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, oraz publicznym placówkom i centrom, o których mowa w art. 2 pkt 4 tej ustawy.
Kwoty darowizn mogą być odliczone od dochodu spółki kapitałowej, podlegającego opodatkowaniu, co stanowi wymierną korzyść dla przedsiębiorstwa. Zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych spółka może odliczyć od dochodu między innymi kwoty darowizn: na. cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o którym mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy. Odliczeniu od dochodu podlega kwota nieprzekraczająca 10% tego dochodu, ustalonego jako nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania w danym roku podatkowym (art. 7 ust., 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
Podstawą odliczenia są dowody, z których wynika wysokość poniesionych wydatków, tj.:

  • w przypadku darowizny pieniężnej
  • dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy,
  • w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu,
  • w przypadku darowizny przekazywanej na rzecz kościelnych osób prawnych na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła,
  • dokument potwierdzający przekazanie darowizny oraz pokwitowanie otrzymania darowizny
  • sprawozdanie o przeznaczeniu darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą
  • dowód wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy – w przypadku darowizny pieniężnej, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokument, z którego wynika wartość tej darowizny;
  • w przypadku darowizny na cele krwiodawstwa – zaświadczenie jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę

Przekazane darowizny podlegają odliczeniu jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nie odliczone wcześniej od dochodu (przychodu) albo nie y zwrócone podatników i w jakiejkolwiek formie. Darowizny przekazane na kształcenie zawodowe podlegają odliczeniu jeżeli ich przedmiotem są materiały dydaktyczne lub środki trwałe, z wyjątkiem materiałów dydaktycznych lub środków trwałych, które nie są kompletne, zdatne do użytku lub są starsze niż 12 lat.
Oczywiście, że tak! Jesteśmy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością działającą not-for-profit, czyli darowizny przekazane na nasza spółkę podlegają odliczeniu. Zapoznaj się z naszymi aktualnymi projektami by zdecydować, czy chcesz nas wesprzeć.
Jeśli chcesz rozwiać swoje wątpliwości skontaktuj się proszę z nami i nasz księgowy oraz radca prawny udzieli Ci wyczerpującej informacji.
Cart

Brak produktów w koszyku.