Cieszymy się, że Instytut Równość i Dostępność mógł zostać członkiem międzynarodowej europejskiej sieci przedsiębiorstw społecznych CEFEC 2023.
Jaki jest cel Social Firms Europe CEFEC?
Misją Social Firms Europe CEFEC jest wdrażanie i pobudzanie rozwoju spółdzielni, firm społecznych i przedsiębiorstw społecznych oraz innych inicjatyw ekonomii społecznej wspierających rehabilitację, szkolenia i zatrudnienie osób borykających się z problemami zdrowia psychicznego, niepełnosprawnością lub inną bezbronnością, w związku z tym narażonymi na wykluczenie społeczne i zawodowe.
Jakie są wartości leżące u podstaw działania Social Firms Europe CEFEC?
Założeniem Social Firms Europe CEFEC jest zrzeszanie ze sobą podmiotów, które wierzą, że przyszłością odpowiedzialności społecznej jest zapewnianie osobom zagrożonym wykluczeniem godnych warunków do życia i pracy. Dzięki dzieleniu się doświadczeniem, umiejętnościami oraz najlepszymi praktykami, można wypracować skuteczniejsze metody, aby efektywniej promować i wcielać w życie aktywizację społeczno – zawodową dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Współpraca międzynarodowa może także ułatwić realizację projektów chroniących językowe i kulturowe mniejszości społeczne.
Promowanie przyjaznych miejsc pracy poprzez współpracę ekonomiczno – handlową, powoduje że podmioty społeczne mogą oprócz realizowania swoich działań polegających na realizowaniu zasad społecznej odpowiedzialności biznesu, także odnosić sukcesy ekonomiczne.
Co zapewnia członkostwo w Social Firms Europe CEFEC?
Dzięki członkostwu w Social Firms Europe CEFEC będziemy mogli zbudować sieć kontaktów międzynarodowych, które pomogą nam w poznaniu funkcjonowania w praktyce Przedsiębiorstw Społecznych w innych krajach europejskich. Najlepsze rozwiązania europejskie będziemy mogli przenieść na grunt polski, aby ułatwiać start innym inicjatywom społecznym oraz skuteczniej pomagać osobom z niepełnosprawnościami, osobom zmagającymi się z problemami zdrowia psychicznego oraz osobom z innymi szczególnymi potrzebami np. seniorom, uchodźcom czy migrantom.
Niewątpliwe atutem członkostwa może być współpraca ekonomiczno-handlowa pomiędzy Podmiotami Społecznymi będącymi członkami grupy CEFEC.
Udział w konferencjach i międzynarodowa dyskusja może utworzyć pewną wizję dotyczącą nowelizacji przepisów ustawowych i wykonawczych dotyczących opieki społecznej, rehabilitacji oraz rynku pracy. Wymiana doświadczeń z którymi mierzą się przedsiębiorstwa społeczne może zaowocować rozszerzeniem na całą Europę, najlepszych praktyk, które są najbardziej efektywne.
Członkowie sieci firm społecznych mogą promować w Unii Europejskiej realizowanie programów zgodnych z celami Social Firms Europe CEFEC, jak również rozprzestrzeniać wiedzę na temat dysfunkcji zdrowotnych i psychicznych, aby walczyć ze stygmatyzacją osób z niepełnosprawnością i z chorobami psychicznymi.
Promowanie obecności na rynku pracy osób z niepełnosprawnościami oraz szczególnymi potrzebami, może przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej, jak również doprowadzić do wzrostu zatrudnienia osób z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Pamiętajmy, że aktywizacja zawodowa osób znajdujących się w szczególnej sytuacji, sprawia, że ludzie Ci czują się w pełni częścią społeczeństwa i zyskują niezależność finansową.
Spadek bezrobocia wśród osób z niepełnosprawnościami i różnymi trudnościami przekłada się też na wzrost gospodarczy.
Praca u podstaw polegająca na uwrażliwianiu społeczeństwa i pracodawców na potrzeby osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami, współgra z przestrzeganiem karty praw człowieka, minimalizuje marginalizację społeczną oraz potęguje rozwój społeczny i cywilizacyjny.
Zespół Instytutu Równość i Dostępność, nie spoczywa na laurach, lecz czeka na nowe doświadczenia i wyzwania do realizacji.